fbpx
Závist jako potenciál prostoru pro růst

Původní verzi cvičení najdete v knize  Thomase Dienera Esencia práce: Alchýmia navigácie při hľadání povolania Thomas Diener, s. 176, www.fairwork.com

Toto cvičení uvádím z jednoho důvodu. I negativně vnímané emoce pro nás pomohou skrývat potenciál růstu v různých směrech našeho života. A často i po překonání negativní zkušenosti/její opuštění se pro nás uvolní energie, kterou jsme věnovali ,,držení této emoce“. A je pravda, že se často držíme těchto emocí velice dlouho. Článek není zaměřen na hledání původu proč některé věci tak dlouho držíme. Pro mě je vždy hodně klíčová otázka: Co mi to přináší, že si tuto negaci/bolest držím? Jelikož pokud si něco držíme, i když je to negativní velice často nám to něco přináší a tento mohli bychom říci benefit je to, proč se dané věci, vlastnosti, chování nechceme vzdát.

Př. Často se setkávám, že lidé závidí vlastnost ,,umět prodat, to co jsem vytvořil/a.“ Pokud se na tuto závist podíváme blíž, zjistíme, že je tam pro nás velice často i ukryt klíč k vnímání vlastní sebeprezentace. Neznamená to, že člověk by měl přejímat chování dané osoby, ale otázka je:

Co bych mohl zlepšit na své vlastní sebeprezentaci? Jak se prezentuji? Pokud bych mohl/a něco zlepšit, co by to bylo? Jak bych poznal/a, že jsem se zlepšil v prezentaci?

Nemusí se jednat o prezentaci či umění prodat se, závidět můžeme cokoliv.

Závist – cvičení

Cíl: Dozvědět se víc o kvalitách, které ve svém životě nevyužíváte, ale vnímáte je u jiných lidí.

Záměrem je dostat do chování kousek kvality závidihodné vlastnosti.

Samostatná práce:

1. Vzpomeňte si na nějakého člověka (nejlépe z pracovního prostředí), kterému závidíte.

2. Jakou vlastnost či schopnost mu závidíte? Pokuste se, co nejpřesněji vymezit schopnost, díky které ten člověk dokáže dělat něco záviděníhodné. Proč vám tato schopnost není sympatická, ba dokonce vás irituje?

3. Je velice vhodné si danou osobu na chvíli zahrát.

4. Potom si můžete svoje pocity/emoce dát na papír.

5. Jaké aspekty z nejvýraznější kvality hrané osoby byste dokázal integrovat do svého života.

6. Co by byl první krok integrace?

7. Jak byste poznal, že jste aspekt integroval do svého života?

8. Jak by to poznali ostatní, že jste integroval tyto aspekty?

Aj.

 

Hodně úspěchů při zavádění aspektů závidihodné vlastnosti do vašeho života.