fbpx

Celá série článků o talentových skupinách a životní pohodě vznikla jako inspirace, jak propojit talentové skupiny a wellbeing. Předchozí článek jsem věnovala realizačním skupinám talentů, a nyní bych se ráda podrobněji podívala na další z nich, kterou je strategická skupina. Do ní lze zařadit všechny, kteří neustále hledají různé varianty řešení, věnují veškeré úsilí promýšlení a vymýšlení. Jak je to s touto skupinou talentů a životní pohodou?

Na začátek si dovolím krátké připomenutí- 5 esencí životní pohody podle Gallupu:

  1. Esence: SMYSL – Jakým způsobem si denně naplňuji vlastní smysluplnost?
  2. Esence: VZTAHY – Jak pracuji na svých vztazích? Věnuji jim pozornost? Co je v hledáčku mojí pozornosti den co den?
  3. Esence: FINANCE – Jak pracuji se svými financemi?
  4. Esence: ZDRAVÍ – Věnuji pozornost svému zdraví?
  5. Esence: KOMUNITA – Jak žiji v komunitě/ve svém okolí

(Zdroj: Gallup)

Trochu čísel: Gallup uvádí, že 66 % lidí je schopno věnovat se alespoň jedné esenci a pouhým 7 % se zaměřuje na všech 5 esencí. Hvězdičkové skóre jsem uváděla sice již minule, ale nedá mi to!

Zkuste si přiřadit hvězdičky všude tam, kde vnímáte, že je to v pořádku a pak i tam, kde vám to drhne. Sice je to takové hvězdičkové klišé, ale pravdou je, že ty nejjednodušší věci často přinášejí ty nejlepší výsledky.

Teď trochu matematiky. Pokud se každý týden v dané věci zlepšíte o pouhopouhé 1 %, za měsíc už jsou to 4 % a za půl roku skoro 25 %! To už stojí za úvahu o změně, co říkáte?

A nyní se vrátíme k tématu, kterým je strategická skupina.

  • SMYSL – Co tvoří podstatu smyslu? Jak by podle mě vypadal den, který by měl být co možná nejvíce smysluplný? Co bych mohl/a udělat hned teď, abych dodal/a svým dnům na smysluplnosti?
  • VZTAHY – S kým si rád/a povídám a o čem? Kdy jsem naposledy zažil/a rozhovor, který mě něčím inspiroval? Kdo z mých známých je pro mě inspirací?
  • FINANCE – Za jaké věci chci vydávat peníze?
  • ZDRAVÍ – Myšlení je skvělá věc, ale jak se mi daří pečovat o své tělo? Kolik času mu denně věnuji?
  • KOMUNITA – Jakou myšlenku chci podpořit? Která organizace se podle mě věnuje hodnotným a smysluplným věcem? Jak k této myšlence mohu sám/sama přispět?

Pokud máte silné strategické talenty, nezůstávejte jen v rovině „vymyslím – promyslím – zase promyslím,“ ale jděte byť i jen o malý kousek dál. Jen nepatrný krůček směrem vpřed znamená uvést věci z abstraktní roviny v život. Jaký krok uděláte a kdy ve směru k tomu, co chcete?

Hodně štěstí a radosti při ukotvování abstraktních myšlenek ve hmotné.