fbpx

“Věřím v lidský potenciál.”

Pavlína Vašátová

Pavlína Vašátová

Konzultant a kouč talentů a silných stránek pro týmy i jednotlivce

Úplně první příležitost podílet se na rozvoji druhých se mi naskytla v dobách, kdy jsem vyučovala na střední škole. Někteří ze studentů si za mnou chodili pro radu, kam by měly dále směřovat jejich kroky. Jakou cestou se mají vydat a co je jejich životním cílem.

Bylo pro mě až neuvěřitelné sledovat je, jak se dívají na svět. S jakou vervou a chutí plánují svou budoucnost. Uběhlo několik let a vyzkoušela jsem si řadu dalších pracovních pozic. Co ale zůstávalo a provázelo mě na každém kroku, bylo objevování lidských potenciálů a vymýšlení možností, jak jich využít.

Shodou okolností se mi naskytla možnost být jedním z účastníků výcvikového kurzu významného švýcarského kariérového poradce Thomase Dienera. Tato zkušenost mě v rozvoji druhých při hledání jejich kvalit posunula zase o krůček dál.

Proto, že jsem nadšený, zvídavý a učenlivý žák, jsem si postupně dodělala i výcvik koučovacího přístupu se záštitou ICF a výcvik hodnot. Co bylo na mé cestě skvělé, je to, že jsem se setkala s velmi zajímavými školiteli, autentickými lidmi s úžasným smyslem pro humor, což jsou vlastnosti, které jsou mi velmi blízké.

Má spolupráce s Gallup®

Dalším významným milníkem v mém životě byly talentové testy od společnosti Gallup®, se kterými jsem se poprvé seznámila na jedné konferenci. Od té doby jsem se začala věnovat i jim a prohloubila o ně své dosavadní znalosti. Ty jsem následně propojila s dalšími dovednostmi z jiných kurzů a výcviků. Myslím si, že Gallup® do dnešního světa přináší úžasnou myšlenku, a tou je:

„Představte si svět, kde všichni lidé žijí své talenty.“

Více

Tato myšlenka se mnou velice rezonuje, protože si myslím, že žít v „talentovém světě“ musí být něco neuvěřitelného. Byl to i jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla zapracovat na své angličtině a vydat se na certifikaci do Londýna. A stálo to za to! V životě je jen velmi málo momentů, kdy si řekneme, že je to to pravé.

V Londýně jsem tak strávila týden plný poznávání jednotlivých talentů a seznamování se s lidmi z různých koutů Evropy. Gallup® mi do života přinesl velmi mnoho objevných momentů. Velmi jsem si oblíbila chvíle, kdy se začnou lidé při mých konzultacích v jednotlivých talentech poznávat. A to není vše. Baví mě moment, kdy dojde k jejich prozření – kdy si uvědomí, že ví, jak na tom všem, co již o sobě ví, mají pracovat. Klíčovým prvkem testování pro mě je již samotné zaměření. Test je totiž zaměřen na rozvoj pozitivních myšlenek. Možná se vám teď vloudila otázka, co s těmi negativními? Co dělat s tím, co vám nejde? Na tuto otázku existuje krásná odpověď v podobě citátu Tonyho Robbinsa:

, Pokud chcete mít výsledky, které jste neměli, je potřeba dělat věci, které jste doteď nedělali.“

Jestliže chcete v něčem skutečně excelovat, pak si vyberte to, v čem vynikáte. Daleko efektivnější a snazší je investovat čas a energii do toho, co je vám vlastní než do toho, kde sotva dosáhnete průměrného skóre. Záleží pak již na každém z vás, pro jakou variantu se rozhodne. To je právě to, co mě naučila práce s talenty. Dává smysl, aby se člověk soustředil hlavně na to, v čem je skutečně výjimečný a pak už je jen na něm, zda pojede na své „talentové vlně“ nebo ne. Abyste si dokázali lépe představit, o čem mluvím, tak toto je mých prvních 5 talentů:

  1. Učící se – Knížek podle mě není nikdy dost, proto ráda chodím do knihkupectví.
  2. Maximalizující – Všechno se dá přeci vylepšovat, jak se říká, červík nespokojenosti pořád hlodá.
  3. Strategický – Existuje nekonečné množství variant, a já si volím, jakou chci.
  4. Zvídavý – Často mě napadá, jaké informace mám a jak si je roztřídím.
  5. Empatický – Emoce jsou důležité.

Mám moc ráda smích, pohodové lidi, kteří si na nic nehrají a přírodu. Ta je podle mě dokonalá sama o sobě. Je pro mě důležitá integrita, tedy soulad mezi tím, kým jsem a tím, co dělám pro sebe, pro ostatní i pro svět.

Pokud byste se mě zeptali, jak bych nejlépe definovala svou profesi, odpověděla bych vám následovně:

„Stratég v objevování a uplatnění talentů lidí v dnešním světě.“

Nejdůležitější úspěchy a kurzy

Certified Strenghts Coach

Gallup©, Inc.

Akreditovaný externí profesionální kouč

Koučink centrum, s.r.o.

Certifikát Barrett Values Centre – výcvik hodnot

Barrett Values Centre

Kariérové poradenstvo - navigácia pri hľadaní povolania ( přístup Thomase Dienera )

POPI-Slovensko

Osvědčení