fbpx

Životní pohoda (wellbeing) – to je dnes možná to, co začíná řadě lidí skutečně chybět. Každý z nás se snaží nějakým způsobem podporovat své okolí, a i já jsem se zamyslela, čím bych mohla ještě přispět. Chtěla jsem napsat článek, jak si jednotlivé talentové skupiny podle Gallupu mohou chránit, a zvyšovat svou životní pohodu a pracovat na ní. Dnes se zaměříme na realizační skupinu.

Než se do tématu pořádně zabereme, dovolím si se krátce vrátit k samotné charakteristice realizační skupiny. Je pro ni typická výkonnost, efektivnost, potřeba vidět výsledky, a další. Těm, kteří jsou součástí realizační skupiny, dělá velmi dobře, pokud se o nich mluví jako o vysoce efektivních, výkonných lidech, kteří zvládají 10+1 úkol levou zadní. Hrdě se pyšní nálepkou „pracant“ a smysl jejich života spočívá v plnění úkolů.

Jak by mohlo vypadat propojení realizační skupiny a životní pohody? Co může této skupině talentů pomoci zvládat lépe situaci kolem koronaviru? Možná by bylo fajn se v takovém případě podívat na wellbeing pod lupou, prohlédnout si, co jej vlastně tvoří. Definice jsou různé, a já si propůjčím od Gallupu jeho 5 esencí životní pohody:

  1. Esence: SMYSL– Jakým způsobem si denně naplňuji vlastní smysluplnost?
  2. Esence: VZTAHY–Jak pracuji na svých vztazích? Věnuji jim pozornost? Co je v hledáčku mojí pozornosti den co den?
  3. Esence: FINANCE – Jak pracuji se svými financemi?
  4. Esence: ZDRAVÍ – Věnuji pozornost svému zdraví?
  5. Esence: KOMUNITA – Jak žiji v komunitě/ve svém okolí

(Zdroj: Gallup)

Méně optimistické je, že Gallup uvádí, že se 66 % lidí daří naplňovat alespoň jednu část a pouhým 7 % všechny části. Zkuste si přiřadit hvězdičky všude tam, kde vnímáte, že je to v pořádku a pak i tam, kde vám to drhne. Sice je to takové hvězdičkové klišé, ale pravdou je, že ty nejjednodušší věci často přinášejí ty nejlepší výsledky. Teď trochu matematiky. Pokud se každý týden v dané věci zlepšíte o pouhopouhé 1 %, za měsíc už jsou to 4 % a za půl roku skoro 25 %! To už stojí za úvahu o změně, co říkáte?

Teď se vraťme k realizační skupině.

SMYSL – Jaké úkoly jste si chtěli splnit v osobním životě a teď můžete? Vymalovat? Uklidit? Naučit se vařit? Sepište si seznam věcí, o jejichž realizaci jste přemýšleli a zatím jste je odložili, až na ně bude čas a vyberte si ty, které chcete realizovat nyní. Zkuste se zamyslet nad svými prioritami. Jaké tři úkoly si chcete právě teď ze všeho nejvíce splnit?

VZTAHY – Jaké aktivity můžete během dne stihnout, abyste měli pocit vyváženosti s partnerským i rodinným životem? Co třeba vyjet si společně na kole do lesa?

FINANCE – Co takhle udělat si audit za co utrácíte?

ZDRAVÍ – Pokud jste chtěli začít něco dělat, hurá do toho, teď je ten správný čas.

KOMUNITA – Zkuste se zamyslet nad tím, jak můžete podpořit druhé. Jak využít svoji touhu po efektivnosti, výkonosti pro ostatní?

Zkuste si sepsat jeden tip a ten se pokusit aplikovat do praxe. Pokud máte silné realizační talenty, můžete mít potřebu si vybrat více jak 2 nebo 3 věci (jedna věc je přece málo😊).

Jaké z toho plyne doporučení?

Vyberte si jednu věc, vyzkoušejte ji, integrujte ji do svého dne a postupem času přidávejte další. Když si vyberete jen jednu věc, budete v mí maximálně efektivní.