fbpx

Přesně s takovou myšlenkou si pohrává Hal Elrod ve své knize s názvem Zázračné ráno. Pokud dlouhodobě vnímáte, že by měl váš život vypadat jinak, možná pro vás bude její výběr, jak se říká, skutečnou trefou do černého. Co je její hlavní myšlenkou?

Každý den je plný rituálů

A výjimkou není ani samotné ráno. Právě tím vše začíná. To, s jakou náladou tyto zaběhlé činnosti děláme, má významný dopad na zbytek celého dne. Na naše úspěchy i neúspěchy. Jsme lapeni v zajetí vlastních myšlenek. Říkáme si, že až dosáhneme nějakého stanoveného cíle, budeme šťastnější, dostaví se pocit uspokojení. Paradoxní ale je, že je nutné být nejprve šťastni a až pak může nějaký úspěch přijít. Recept nejen na šťastný den, ale i celý život tak může být právě v pozitivnějším vnímání dne již od rána.

Neodsuzujte den k neúspěchu předem

Jestli nejste se svým životem spokojeni, možná se teď budete poznávat. Stává se vám, že si večer před spaním říkáte, že se vám nechce ráno vstávat, nebaví vás to a máte problémy vylézt z postele? Právě to popisuje Hal jako kámen úrazu. Následující den vlastně již předem odsoudíte k neúspěchu a není pak divu, že bude stát opravdu za prd, když už večer v posteli zuříte, že nechcete druhý den vstát.

Zkuste si vytvořit pozitivní rituál

Možná si říkáte, že to pro vás není, ale principem, který Hal doporučuje, je dát si do svého rána něco, co vám přináší radost a uspokojení. Děláte něco skutečně rádi? Může to být i úplná maličkost. Někdo si ráno rád zacvičí, jiný zamedituje, přečte pár stran knihy nebo si procvičí deset nových slovíček z jazyka, který se chce naučit.

Recept, který vám zabere 60 minut

Jestli vás tato myšlenka zaujala, bližší recept najdete v knize na straně 136. Hal Elrod na ní popisuje šedesátiminutový recept na štěstí, který podle něj skutečně funguje. Pokud se vám to zdá hodně, můžete zvolit i kratší variantu. Co do vaší ranní hodinky doporučuje zařadit a jakou s tím mám vlastní zkušenost?

  1. Pětiminutové ticho. Krásně se vám zklidní mysl před tím, než se začnete obklopovat lidmi, pracovat na počítači, telefonovat a vnímat další „rušivé“ elementy.
  2. Pětiminutovou afirmaci. Vyberte si nějakou myšlenku, která vás skutečně inspiruje. Můžete si vypsat i nějakou z těch, které najdete přímo v knize.
  3. Pětiminutovou vizualizaci. Představujte si, čeho byste chtěli dosáhnout, kam byste se chtěli posunout.
  4. Dvacetiminutové cvičení. Vyberte si cvičení, které ráno chcete dělat. Ať už je to posilování, skákání přes švihadlo, běhání, jóga nebo třeba pilates.
  5. Dvacetiminutové čtení. Připravte si knihu, kterou chcete číst a zapomeňte na projíždění sociálních sítí nebo negativního zpravodajství na internetu.
  6. Pětiminutové psaní. Pořiďte si notýsek, deník, ke kterému se budete rádi vracet a psát si do něj poznámky.

Nepodceňte přípravu!

Pokud se skutečně rozhodnete, že to chcete vyzkoušet, vydržte s praktikováním těchto činností alespoň 30 dní. Dbejte zvýšenou pozornost přípravě. Ta je ze všeho nejdůležitější. Vyzkoušet můžete dva různé přístupy:

  1. Večer si připravte oblečení, které si chcete vzít na sebe druhý den do práce.
  2. Oblečení si nepřipravujte.

Sami pak můžete velmi snadno vyhodnotit, kdy se cítíte spokojenější. Tento příklad používám s oblibou a často. Jestliže se rozhodnete zkusit systém, který Hal popisuje, opravdu se na něj dobře připravte. Není nic horšího než přemýšlet, co si ráno přečtete nebo co zrovna budete cvičit, případně kam si své poznatky zapíšete. Klidně si můžete najít video v angličtině a spojíte tak fyzické cvičení s procvičováním paměti. Věřte, že když si nic z toho nepřichystáte dopředu, rozhodování vás rozladí ještě víc.

Mně osobně nejvíce pomáhá jít metodou pokus-omyl. Nevidím smysl v tom něco otrocky dodržovat, když cítím, že mi to nevyhovuje. Vyzkoušejte si třeba po týdnu aplikování těchto změn udělat malou sebereflexi a odpovědět si na tyto otázky:

Co se mi osvědčilo?

V čem chci pokračovat?

Co vypustím?

Pokud vás tato metoda zaujala a rádi byste se dozvěděli více, a to třeba i bez čtení samotné knihy, podívejte se na video s jejím autorem: