fbpx

Slovo maximum v sobě šibalsky ukrývá, že existuje asi i něco, co můžeme nazvat podprůměrem a průměrem. Paradoxně se řada lidí soustředí na dosažení průměrnosti a málo usiluje o maximum. Ruku na srdce, kdo z vás běžně oceňuje to, v čem vyniká nebo co se mu podařilo?

Vysnili jste si, že až získáte to, či ono, budete šťastnější, spokojenější, odměníte se za tvrdou práci? Proč se ale po dosažení vytyčené mety nedostavuje pocit zadostiučinění? Proč vám vaše mysl předhazuje, že je to málo, že byste měli přece jen udělat ještě něco víc?

Co tedy dělat pro to, aby vaše životní cesta vedla k maximální prosperitě?

Maximální prosperia

  1. Važte si toho, co již máte

To, co již máte, vám dává velký prostor k rozvoji toho, co je vám již vlastní a co je vám přirozené. Poznat vaše silné stránky a uvědomit si, co je vám vlastní a kam směřovat svůj život tak, aby odrážel vizi vaší vlastní prosperity, je tím pomyslným klíčem ke skutečnému úspěchu.

  1. Inspirujte se druhými na vaší vlastní cestě k úspěchu

Ocenit vlastní schopnosti a dovednosti, které již máte, je skvělé, ale důležité je také uvědomit si, že druzí mohou volit k maximalizaci svého potenciálu úplně jinou cestu. Zkuste vnímat, že cesty úspěšných lidí jsou pro vás inspirací, ale ne návodem. Najděte si svůj vlastní způsob!

  1. Rozvíjejte to, co je vám vlastní

Představte si dva různé lidi. Jeden má vynikající analytické myšlení a druhý se zaměřuje na rozvoj ostatních. U obou těchto lidí může nastat řada situací, které povedou k podprůměru, průměru nebo naopak k maximalizaci. Podstatné je zvolit si, k čemu spějete právě vy. Co když člověk s analytickým myšlením svůj talent nerozvíjí, a to samé udělá ten, kdo je zaměřený na rozvoj druhých? Oba se ocitnou pod hranicí průměru. Oba nabydou dojmu, že jejich talent spočívá v něčem úplně jiném, co jim není vlastní a myslí si, že když na sobě zapracují, dosáhnou průměru či maxima. Tato situace je velmi častá. Ale je to opět krok směrem zpět. I kdyby investovali stovky hodin, dosáhnou maximálně pouhopouhé průměrnosti.

V případě, že jeden rozvíjí to, co je mu vlastní a druhý ne, po chvilce pozorování zjistíte, že větší spokojenost a pocit úspěchu zažívá ten, který dělá to, co je mu vlastní. Pokud máte někoho takového v okolí, zkuste se ho zeptat, jak pracuje s tím, co mu nejde. Věřte, že vám odpoví, že takové věci neřeší. Setkali jste se za poslední dobu s někým takovým a pokud ano, jak na vás tento člověk působil?

Když oba rozvíjí to, co je jim vlastní a respektují, že jim některé věci prostě nepůjdou, mohou dosáhnout maxima. Pro řadu lidí je ale respekt k tomu, že jim prostě některé věci nepůjdou, velmi problematický, a to proto, že se pohybujeme ve společnosti, která je dlouhodobě nastavena naopak. Ze všech stran na vás doléhá, že je potřeba pracovat na tom, co vám nejde.

Jak z toho ven?

Respektujte své nedostatky a rozvíjejte své přednosti

Je jen na vás, jak se rozhodnete, které investice vám dávají smysl a které ne. A právě koncentrace na to, co je vám vlastní, je tou nejlepší volbou.

Silně mnou rezonuje myšlenka společnosti Gallup: „Představte si svět, ve kterém lidé žijí naplno svůj potenciál.“ Fascinuje mě přemýšlet nad tím, jak by takový svět asi vypadal. Nemusíme ale chodit daleko. Dokážete si představit, jak by vypadal váš život, kdybyste naplno žili vlastní talenty?

Jak tedy ocenit své přednosti? Jednou z možností by mohla být cesta zjistit, jaké talenty u vás převládají a ty následně rozvíjet.

Společnost Gallup vytvořila talentový test CliftonStrenghts, který identifikuje 34 talentů. Woow, říkáte si, že 34 talentů zní vážně skvěle, je to tak? Stručně řečeno, talenty popisují vaše přirozené způsoby chování. Pokud postavíte dvě různé osoby před stejnou situaci a požádáte je o popis jejího řešení, věřte, že každý z nich přijde s úplně jinou taktikou. Talent je současně také tím, co vám dodává energii a kde máte největší šanci stát se expertem.

Tyto talenty lze rozdělit do následujících 4 skupin:

  • vztahové
  • realizační
  • ovlivňovací
  • strategické

Pokud zjistíte, v čem vynikáte, máte možnost na sobě začít pracovat. Nerozvíjet svůj talent je asi podobné jako dívat se na obrázek břišních buchet a tiše snít o tom, že chodíte do posilovny a pracujete na svém těle a čekáte, až vám bez práce svaly narostou. Talenty jsou cestou k úspěchu, a to proto, že díky nim děláte věci přirozeně a snadno.

Pokud na sobě chcete začít pracovat, zjistit, jaké jsou vaše talenty a dále je rozvíjet, můžete si test udělat a jeho výsledek sdílet na sociálních sítích a možná tak inspirovat ke změně i své přátele. V případě, že byste rádi využili možnosti konzultace výsledků svého testu, neváhejte mě kontaktovat.